4523 Six Forks Rd. Raleigh, NC 27609  919-787-7590

Server Schedule

December 2, 2018 Server Schedule for St. Timothy’s Church  –  Purple

Altar Guild:

Jean Lynn, Julie Waldo, Chloe Lynn, Sesay Rugiatu, Darlene Sholtis

Acolytes: 

1st C:  C. Stewart     1st Server:  C. Bain

2nd Server:  M. Bain     2nd C:  J. Bodiford

Torch: B. Culton    Torch: D. Woolsey

9:30 am Eucharistic Ministers:

L/C:  Tom Donegan   P/C:  Al Clement

1 Thessalonians 3:9-13

For what thanksgiving can we render to God for you, for all the joy which we feel for your sake before our God, 10 praying earnestly night and day that we may see you face to face and supply what is lacking in your faith? 11 Now may our God and Father himself, and our Lord Jesus, direct our way to you; 12 and may the Lord make you increase and abound in love to one another and to all men, as we do to you, 13 so that he may establish your hearts unblamable in holiness before our God and Father, at the coming of our Lord Jesus with all his saints.

Lector:

Tom Jones

Jeremiah 33:14-16

14 “Behold, the days are coming, says the Lord, when I will fulfil the promise I made to the house of Israel and the house of Judah. 15 In those days and at that time I will cause a righteous Branch to spring forth for David; and he shall execute justice and righteousness in the land. 16 In those days Judah will be saved and Jerusalem will dwell securely. And this is the name by which it will be called: ‘The Lord is our righteousness.’

9:30 am Ushers:

Pete Gattis, Ed Watson

9:30 am Greeters:

Deanna Lord

Coffee Hour Team:

Team 2:  Peppy Hayes, Monica Boren, Ramon & Margaret Soler, Bill & Amy Marley, Duncan & Sarah Culton and Laura Carrico.

Church School Teachers:  

Duncan Culton, Jeanette Lewis, Marie Stewart, Jan Heard

December 9, 2018 Server Schedule for St. Timothy’s Church  –  Purple

Altar Guild:

Darlene Sholtis, Bonnie Searcy, Danielette Coleman, Jerusha Okoth

Acolytes: 

1st C:   K. Ugochukwu     1st Server:  I. Lamont

2nd Server:  T. Wamser    2nd C:  I. Thompson

Torch:  R. Boren     Torch:  J. Jonah

8:30 am Eucharistic Ministers:

L/C:     Tom Donegan     P/C:  Bob Elsea

10:30 am Eucharistic Ministers:

NT/C:  Kevin Bodiford   P/C:  Tim Martin

Philippians 1:3-11

I thank my God in all my remembrance of you, always in every prayer of mine for you all making my prayer with joy, thankful for your partnership in the gospel from the first day until now. And I am sure that he who began a good work in you will bring it to completion at the day of Jesus Christ. It is right for me to feel thus about you all, because I hold you in my heart, for you are all partakers with me of grace, both in my imprisonment and in the defense and confirmation of the gospel. For God is my witness, how I yearn for you all with the affection of Christ Jesus. And it is my prayer that your love may abound more and more, with knowledge and all discernment, 10 so that you may approve what is excellent, and may be pure and blameless for the day of Christ, 11 filled with the fruits of righteousness which come through Jesus Christ, to the glory and praise of God.

Lector:

Tim Martin

Malachi 3:1-4

“Behold, I send my messenger to prepare the way before me, and the Lord whom you seek will suddenly come to his temple; the messenger of the covenant in whom you delight, behold, he is coming, says the Lord of hosts. But who can endure the day of his coming, and who can stand when he appears? “For he is like a refiner’s fire and like fullers’ soap; he will sit as a refiner and purifier of silver, and he will purify the sons of Levi and refine them like gold and silver, till they present right offerings to the Lord. Then the offering of Judah and Jerusalem will be pleasing to the Lord as in the days of old and as in former years.

8:30 am Ushers:

Derek Doolittle, Doug Jurney

10:30 am Ushers:

Kevin Bodiford, Mike Lewis, John Royall, Frank Louder

8:30 am Greeters:

Doug Jurney

10:30 am Greeters:

Patty Hunt

Coffee Hour Team:

Team 3: Ed & Mary Watson, Cathy & David Elsea, Meredith Elsea, Vivian Ugochukwu, Nancy & Louie Mellardo.

Church School Teachers:

Jeredine Moore, Al Clement, Marie Stewart, Destiny Youth

December 16, 2018 Server Schedule for St. Timothy’s Church  –  Purple

Altar Guild:

Marie Stewart, Carol Rippetoe, Joan Mann, Jerusha Okoth

Acolytes: 

1st C:   S. Manuel     1st Server: D. Lewis

2nd Server:  S. Soler   2nd C: A. Manuel

Torch:  S. DeRousseau     Torch: M. Soler

8:30 am Eucharistic Ministers:

L/C:  Al Clement   P/C:  Bob Elsea

10:30 am Eucharistic Ministers:

NT/C:  Bob Elsea   P/C:  Meghan Lord

Lector:

Kathryn Carroll

8:30 am Ushers:

Arthur Cheetham-Smart, Martin Whitley

10:30 am Ushers:

Duncan Culton, Steve Sholtis, Gilbert Jarrett, Edwin Thompson

8:30 am Greeters:

Doug Jurney

10:30 am Greeters:

Carol Rippetoe

Coffee Hour Team:

Team 4:  Bonnie Allred, Mike & Jeanette Lewis, Darlene & Steve Sholtis and Annette Bandy

Church School Teachers:  

Margaret Soler, David Woolsey, Farah Milliams, God Gang

December 23, 2018 Server Schedule for St. Timothy’s Church  –  Purple

Altar Guild:

Sandy Wheat, Scotty Martin, Princess Byass, Sesay Rugiatu

Acolytes: 

1st C:   M. Elsea     1st Server:  E. Williford

2nd Server:  K. Ugochukwu    2nd C: A. Williford

Torch: J. Bodiford    Torch:  J. Woolsey

8:30 am Eucharistic Ministers:

L/C:  Scott Houghton  P/C:   Tom Donegan

10:30 am Eucharistic Ministers:

NT/C:  Meghan Lord  P/C:  Bob Elsea

Lector:

Ann Jones

8:30 am Ushers:

Freddie Martin

10:30 am Ushers:

Bill Marley, Dave Elsea, Van Vreeland

8:30 am Greeters:

Doug Jurney

10:30 am Greeters:

Jackie Okoth

Coffee Hour Team:

Team 5:  Anne Wamser, Brad & Jan Persin, Farah Williams, Angela Wainaina, Jerusha Okoth, Jackie Okoth and Tere Mendoza.

Church School Teachers:  

Jemie Jonah, David Woolsey, Amy Marley, Bread Boys

December 30, 2018 Server Schedule for St. Timothy’s Church  –  White

Altar Guild:

Jean Lynn, Julie Waldo, Chloe Lynn, Sesay Rugiatu, Darlene Sholtis

Acolytes: 

1st C:  T. Wamser     1st Server:  P. Johnston

2nd Server:  W. Johnston     2nd C:  M. Soler

Torch: S. Soler    Torch: I. Thompson

8:30 am Eucharistic Ministers:

L/C:  Al Clement   P/C:  Scott Houghton

10:30 am Eucharistic Ministers:

L/C:  Tim Martin   P/C:  Bob Elsea

Lector:

Billy Gavan

8:30 am Ushers:

Pete Gattis, Ed Watson

10:30 am Ushers:

TBD

8:30 am Greeters:

Doug Jurney

10:30 am Greeters:

Anne Wamser

Coffee Hour Team:

Helen Smawley, Liz & Kevin Bodiford, Ann Jones, Merryann Kagan, Deb Lanier

Church School Teachers:  

No Church School